Jaké jsou pružinové matrace
Pod souhrnným názvem “pružinové matrace” najdete různé varianty matrací s pružinovým jádrem. V tomto článku se dozvíte informace o různých typech pružinových jader a dalších vlastnostech pružinových matrací.
Pro koho je pružinová matrace vhodná - v podstatě pro kohokoliv, pokud je správně zvolená. Není ovšem vhodná na polohovací rošty.
Typy pružin - v základu se pružiny dělí na bonellové (větší, propojené) a taštičkové (uložené v textilním pouzdře).
Specifika - pružinové matrace jsou prodyšné, dobře se přizpůsobují tělu (zejména taštičkové varianty) a mají dlouhou životnost.
Cena - matraci s klasickými pružinami seženete velmi levně, i pod 2 000 Kč. Za nejlevnější taštičkové modely dáte cca 2 500 Kč.
Pro koho je pružinová matrace vhodná
Pružinové matrace jsou velmi variabilní, mohou být měkčí i tužší, s větší či menší nosností. Z pružin se skládá vždy jen jádro matrace a její vlastnosti jsou silně ovlivněné dalšími použitými materiály, především pěnami. Dá se tak říct, že správně zvolená pružinová matrace bude vyhovovat komukoliv, snad jen s jednou výjimkou - tyto matrace zpravidla nejsou vhodné na polohovací rošty. Pokud sháníte matraci na polohovací rošt, pravděpodobně si lépe vyberete mezi pěnovými matracemi.
Specifika pružinových matrací
Pružinové matrace jsou tvořené pružinovým jádrem a jednou či více pěnami. Jsou velmi variabilní, vyrábějí se s různou tuhostí i nosností, v závislosti na typu pružin mohou mít i zónování a ortopedické vlastnosti.
Výhody
Hlavní výhodou pružinových matrací je vysoká prodyšnost, většinou se vyznačují také dlouhou životností. Zejména taštičkové pružiny se potom velmi dobře přizpůsobují křivkám těla.
Nevýhody
Zásadní nevýhodou pro některé uživatele může být zmíněná nekompatibilita s polohovacími rošty. Většina pružinových matrací není na tento typ roštu vhodná a hrozí jejich poškození. Zejména matrace s vysoký počtem pružin mohou být také poměrně těžké.
U klasických pružin je nevýhodou také přenášení pohybu. Pružiny jsou vzájemně propojené drátem a stlačení jedné pružiny tak ovlivní i ty okolo ní. Z toho důvodu nejsou matrace s klasickými pružinami ideální varianta na dvoulůžko a také se hůře zónují.
Typy pružin
Podle způsobu uložení můžeme pružiny použité k výrobě matrací v základu rozdělit na dva typy:
Klasické (bonell) pružiny
Větší pružiny o průměru 7-9 cm a výšce 9-14 cm z drátu silného 2,2-2,4 mm. Tyto pružiny jsou v horní i spodní části vzájemně propojené, při stlačení jedné pružiny tak stlačíte i ty okolo ní. Z toho důvodu nejsou bonellové pružiny ideální variantou na dvojmatraci, kdy by pohyb jednoho partnera toho druhého rušil. Bonellové matrace se také hůře zónují.
Klasické pružiny mívají hustotu okolo 100 pružin na m2. Díky své dlouhé životnosti a vysoké prodyšnosti jsou často používané v hotelech a chatách, dají se ale používat i na každodenní spaní v domácnosti.
Taštičkové pružiny
Na rozdíl od bonellových pružin nejsou taštičkové pružiny vzájemně propojené, naopak je každá individuálně umístěná ve vlastním textilním pouzdře - “taštičce”. Díky tomu je možné stlačit každou pružinu individuálně, taštičkové jádro má proto lepší bodovou přizpůsobivost - lépe kopíruje křivky těla. Z toho důvodu je také snazší zónování taštičkových modelů.
Taštičkové pružiny se dále dělí na:
Minitaštičkové a mikrotaštičkové matrace nejsou na trhu příliš běžné. Ve zkratce se dá říct, že čím více pružin, tím lepší přizpůsobení tělu. Na druhou stranu, čím nižší je celková tloušťka jádra, tím více závisí vlastnosti matrace na použitých pěnách.
Údaje v tabulce jsou pouze orientační, jednotlivé názvy jsou také často zaměňované, u některých výrobců proto najdete matraci se 400 pružinami označenou jako mikrotaštičkovou.
Typ pružin | Počet pružin na m2 | Výška jádra | Průměr drátu |
---|
Klasické taštičkové | Cca 250 | 12 cm | 1,8 mm |
Minitaštičkové (multi-pocket) | Cca 600 | 6 cm | 1,27 mm |
Mikrotaštičkové | Cca 1 000 | 2,5 cm | 1,15 mm |
Cena
Pružinové matrace se prodávají ve všech cenových kategoriích. Ve velmi levných modelech s cenou pod 2 000 Kč za jednolůžko najdete spíše bonellové pružiny, cena taštičkových matrací začíná zhruba na 2 500 Kč za jednolůžko. Naopak nejdražší modely, jejichž cena se pohybuje okolo 20 000 Kč za jednolůžkový rozměr, už jsou zastoupené prakticky jen taštičkovými variantami.
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Mattress_coil
https://simplyrest.com/mattress-types/
https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/how-to-pick-your-perfect-mattress