Jaké jsou pěnové matrace
Různé typy pěn jsou na trhu s matracemi hlavním výrobním materiálem. Díky tomu je pěnová matrace vhodná pro kohokoliv, je ale potřeba zvolit ten správný materiál. Po přečtení našeho článku budete vědět, jaké jsou pěnové matrace, s jakými pěnami se nejčastěji setkáte a jaké jsou jejich vlastnosti. Povíme si také, která pěna stojí nejméně a za kterou si naopak připlatíte.
Pro koho jsou pěnové matrace vhodné - pěnové matrace jsou použitelné univerzálně, záleží na konkrétním typu pěny, každý si najde to, co potřebuje.
Typy pěnových matrací - matrace mohou být homogenní, z jednoho materiálu, nebo sendvičové, z více různých materiálů. Druhá varianta je na trhu častější.
Druhy pěn - většinou se u matrací setkáte s PUR, HR, RE, bio, paměťovou nebo latexovou pěnou.
Cena pěnových matrací - pěnové matrace seženete ve všech cenových hladinách, od cca 2 000 Kč do několika desítek tisíc. Nejlevnější bývají RE nebo PUR matrace, nejdražší paměťové nebo přírodní latexové matrace.
Parametr | Specifika u pěnových matrací |
---|
Tuhost | Velmi nízká až vělmi vysoká |
Materiál | PUR pěna, HR pěna, paměťová pěna, latexová pěna a další |
Zónování | 1-7 a více |
Nosnost | Všechny nosnosti (cca 110-150 kg) |
Cena | 2 000 Kč až 10 a více tisíc za jednolůžko |
Pro koho jsou pěnové matrace vhodné
Určitý podíl pěny v dnešní době najdete u všech matrací, různé druhy pěn navíc vykazují rozdílné vlastnosti a existují ve všech možných tuhostech. Pěnové matrace jsou tak použitelné univerzálně, důležité je najít správnou variantu, která bude odpovídat vašim potřebám.
Typy pěnových matrací
Podle složení lze pěnové matrace rozdělit na dva typy:
Homogenní - neboli jednolité matrace jsou v současnosti méně populární. Skládají se pouze z jednoho bloku pěny, což je limitující například v otázce zónování a jiných ortopedických úprav.
Sendvičové - pod tímto označením se skrývá většina matrací, na které dnes na trhu narazíte. Mohou se skládat z několika druhů pěn, nebo i jiných materiálů. Zejména u velmi tuhých matrací je populární například zpevňující vrstva z kokosových vláken. Kombinováním materiálů je možné u matrací docílit lepších vlastností a vytvořit např. partnerské modely, které mají z každé strany jinou tuhost.
Druhy pěn
Jak jsme již zmínili, pěnové matrace najdete ve všech různých tuhostech a variantách. Každý druh pěny má své specifické vlastnosti, které si popíšeme v následujících řádcích.
Polyuretanová (PUR) pěna
Polyuretanová pěna patří k nejoblíbenějším materiálům k výrobě matrací. Setkat se s ní můžete také pod zkratkou PUR nebo pod označením “molitan”. Vyrábí se v různých tuhostech a také v různých úrovních kvality.
V kvalitním provedení má dlouhou životnost a je tvarově stálá, levnější varianty se ale mohou rychle proležet. Hlavní výhodou tohoto materiálů je jeho variabilita a cenová dostupnost, jde ale o poměrně hutnou pěnu a může mít problémy s prodyšností.
Více informací o PUR matracích najdete v samostatném článku.
Studená (HR) pěna
HR neboli studená pěna se složením podobá PUR variantě, ale k její výrobě je použitá jiná technologie, tzv. zpracovávání za studena. Oproti PUR pěně je prodyšnější, čímž lépe odvádí teplo a vlhkost. Do určité míry se přizpůsobí tělu, na rozdíl od paměťové pěny ale vyvíjí větší odpor a je tvarově stálejší.
Díky tomu je odolná proti proležení a v dodává matracím ortopedické vlastnosti. Často se používá v kombinaci s jinými pěnami, kde funguje jako ortopedické jádro.
Paměťová (líná) pěna
Tzv. visco, viscoelastická, paměťová nebo líná pěna představuje jednu z nejměkčích a nejpřizpůsobivějších variant na trhu. Pod tlakem a tělesným teplem měkne a dokonale kopíruje křivky postavy. Často ji najdete jako vrchní vrstvu nad tvrdším jádrem, které poskytuje matraci zpevnění. Matrace vyrobené z čistě paměťové pěny totiž mohou být až příliš měkké a například seniorům se z nich obtížně vstává.
Právě pro seniory je přitom tento materiál vhodný, nezpůsobuje totiž otlaky. Díky tomu bude vyhovovat i osobám upoutaným na lůžko nebo uživatelům, kteří spí nejčastěji na boku, a tuhé matrace jsou tak pro ně nepohodlné. Nedoporučuje se naopak pro děti, kterým neposkytne dostatečnou oporu, potřebnou ke správnému růstu a vývoji těla.
Latexová pěna
Latexové matrace mívají často svou vlastní kategorii, strukturou jde ale opět o pěnu, jen v tomto případě latexovou. Pěna se vyrábí z přírodního nebo syntetického latexu. Matrace z přírodního latexu jsou zcela bez chemikálií a ekologicky rozložitelné. Syntetické latexové matrace se vyrábějí z plastu zvaného SBR, oproti přírodní variantě mohou mít kratší životnost.
Obecně jsou latexové matrace vhodné pro alergiky a díky své měkkosti a přizpůsobivosti také pro seniory a nemocné. Jsou prodyšné, což je často umocněno průduchy, odolné proti roztočům a plísním.
Nevýhodou latexových matrací, zejména těch přírodních, může být vyšší cena. Jde také o poměrně těžký materiál.
Bio pěna
Další přírodní variantou na trhu jsou matrace z bio pěny. Ty se částečně nebo plně skládají z přírodních materiálů, nejčastěji sójového, ricinového nebo kokosového oleje. Díky tomu jsou tyto matrace pružné, antialergenní, případně antibakteriální.
Nevýhodou je ovšem jistá nepřehlednost na trhu. Drtivá většina bio matrací obsahuje jen malý, maximálně 20% podíl přírodních látek, a vy tak zaplatíte vysoké částky za matraci, která je stejně z většiny syntetická. Pokud hledáte čistě přírodní variantu, latexové matrace jsou v tomto směru jistějším řešením.
RE pěna
Recyklovaná pojená pěna vyniká především nízkou cenou. Jde totiž o materiál vyrobený rozemletím a stlačením zbytků jiných pěn. Většinou je tuhý a tvarově stálý, nemívá ale dlouhou životnost. Navíc obsahuje velké množství lepidla a je málo prodyšný. Pokud hledáte matraci pro zdravé spaní, bude lepší připlatit si za některou z kvalitnějších pěn.
Specifické/patentované pěny
V popisku matrace můžete narazit také na názvy, jako je pěna Sanitized, MediFoam, Flexifoam a další. Většinou jde o verzi PUR nebo paměťové pěny se specificky upravenými vlastnostmi, často jsou tyto materiály patentovány jedním výrobcem. Nejčastěji narazíte na tyto pěny:
Sanitized - PUR pěna s antibakteriálními vlastnostmi
MediFoam - PUR pěna se zvýšenou pórovitostí pro lepší prodyšnost a deklarovanými ortopedickými vlastnostmi
Flexifoam - PUR pěna s vysokou elasticitou a prodyšností
Polargel - HR pěna bez toxických a těkavých látek, s chladivým efektem
Biogreen - paměťová pěna s podílem přírodních látek
Cellflex - ohnivzdorná HR pěna s vysokou prodyšností
GelTouch - latexovo gelová pěna s vysokou prodyšností a termoregulačními schopnostmi
Cena pěnových matrací
Jak jsme již zmínili, pěnové matrace jsou v podstatě univerzální a stejně tak je najdete ve všech cenových kategoriích. Nejlevnější modely vyrobené z RE nebo PUR pěny seženete i pod dva tisíce. Naopak cena matrací z paměťové pěny nebo přírodního latexu se může vyšplhat i na několik desítek tisíc. Cena je vždy ovlivněna i rozměry matrace, toušťkou, dalšími použitými materiály, zónováním a dalšími vlastnostmi.
Zdroje
https://insidebedroom.com/types-of-foam/
https://www.thesleepjudge.com/types-of-foam/
https://www.bestmattresses.com/types-of-foam-mattresses/