Jaké jsou matrace z paměťové pěny
Matrace z paměťové pěny (jinak zvané líná, visco, viscoelastická apod.) patří k nejoblíbenějším na trhu, proto jsme tomuto materiálu věnovali následující článek. Po jeho přečtení budete mít jasno o výhodách a nevýhodách paměťové pěny a také o tom, zda je tento materiál pro vás to pravé. Dalším typům pěn se věnujeme v samostatném článku.
Pro koho je matrace z paměťové pěny vhodná - Díky své přizpůsobivosti je ideální pro seniory, osoby upoutané na lůžko nebo uživatele, kteří spí převážně na boku. Není ideální pro děti.
Výhody - Poskytuje tělu rovnoměrnou oporu, aniž by vyvíjela tlak na některé části. Má přirozené antidekubitní vlastnosti (nezpůsobuje proleženiny) a nepřenáší pohyb.
Nevýhody - Nemusí poskytovat dostatečnou oporu při vstávání (zejména pro seniory), některé varianty mají problémy s prodyšností a po rozbalení může matrace mírně zapáchat.
Cena - Začíná zhruba na 3 000 Kč, ale může přesáhnout i 20 000 Kč. Záleží na rozměrech, tloušťce a dalších vlastnostech matrace.
Parametr | Specifika u matrací za paměťové pěny |
---|
Tuhost | Nižší až střední |
Zónování | 3 a více zón |
Nosnost | Nižší |
Cena | Střední až vyšší |
Pro koho je matrace z paměťové pěny vhodná
Matrace z paměťové pěny je vhodná pro seniory a osoby upoutané na lůžko, díky vynikajícímu přizpůsobení tělu, které nezpůsobuje otlaky. Hodí se také jako velká matrace na dvoulůžko, nepřenáší totiž pohyb. Obecně jde o vhodnou variantu pro uživatele, kteří spí často na boku a preferují měkčí poležení. Vrstvu paměťové pěny ale můžete najít i u jinak poměrně tuhých matrací.
To bývá případ dětských matrací, pro děti se modely s vysokou vrstvou paměťové pěny totiž nedoporučují. Dětská postava totiž rychle roste a rozvíjí se a fixace paměťovou pěnou není v takovém případě ideální. U starších dětí je možné použít matrace s cca 2 cm vrstvou paměťové pěny pro zvýšení komfortu, pokud je jádro matrace dostatečnou oporou.
Výhody matrací z paměťové pěny
Hlavní výhodou paměťové pěny je její přizpůsobivost. Pod vlivem tělesného tepla “taje” a dokáže tak dokonale kopírovat křivky těla. Díky tomu nezůstanou některé části nepodepřené, zatímco na jiné, jako jsou boky či ramena, není vyvíjen zvýšený tlak. Díky tomu má paměťová pěna do jisté míry přirozené antidekubitní vlastnosti, tedy zabraňuje vzniku proleženin.
Na rozdíl od např. pružinových matrací nepřenáší paměťová pěna pohyb, to znamená, že když se na jedné části dvoulůžka člověk přetočí, na druhé polovině to partner nijak zvlášť nezaznamená.
Nevýhody matrací z paměťové pěny
I paměťová pěna má ale své nevýhody. Některé varianty bývají poměrně hutné a tím méně prodyšné, což není ideální pro uživatele, kteří se v noci potí. V takovém případě je vhodné zvolit například matraci s odvětrávacími průduchy.
Paměťová pěna je sice vhodná pro seniory, některé matrace z této pěny ale mohou být příliš měkké a neposkytnou staršímu člověku ideální oporu při vstávání. Řešením jsou sendvičové matrace s tužším jádrem, je také vhodné pohlídat, aby byla postel dostatečně vysoká.
V některých případech může mít nová matrace z paměťové pěny po rozbalení specifický zápach. Ten by měl ale vyprchat v řádu několika dní.
Cena matrací z paměťové pěny
Matrace z paměťové pěny nepatří k nejlevnějším na trhu, nejsou ale ani zcela nedostupné. Při jejich pořizování počítejte s minimální investicí okolo 4 000 Kč. Cena se přitom může vyšplhat i na 20 000 Kč a více, záleží mimo jiné na rozměrech matrace. Nejdražší jsou velké dvoulůžkové rozměry. Cena roste také s tloušťkou a dalšími vlastnostmi matrace, jako je například zónování.
Zdroje
https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/memory-foam-pros-and-cons
https://www.thesleepjudge.com/what-is-memory-foam/
https://en.wikipedia.org/wiki/Memory_foam