Pokud se vám pračka porouchá, není třeba okamžitě volat do servisu nebo dokonce kupovat nový spotřebič. Spousta problémů zvládnete vyřešit sami. Moderní chytré pračky zvládnou samy diagnostikovat problém, u klasických spotřebičů budete muset přijít na příčinu problému vy nebo opravář. Pokud bude oprava náročnější, pak už je vhodné do servisu zavolat, nebo v případě, že je pračka stále v záruce, ji reklamovat.
Co dělat, když pračka vytekla?
Pračka může vytékat hned z několika důvodů. Jednou z nich je poškozená nebo uvolněná těsnící guma u dvířek. Pokud je toto váš případ, pak ji stačí pouze vyměnit za novou. Dalším problémem může být rez nebo zanedbaná péče o filtr a odpadní hadici. Voda pak kvůli vodnímu kameni a nánosu nemá kam odtékat, tak začne vytékat skrze dvířka pračky. V tomto případě pračku důkladně vyčistěte. Voda také může unikat z hadice, příčinou problému bývá špatné nebo prasklé těsnění, zpuchřelá hadice a podobně. Pak je nutné špatné součástky vyměnit.
Co dělat, když se buben v pračce netočí?
Na první pohled můžete mít pocit, že je vše v pořádku. Po tom, co pračku zapnete, voda se napustí a na konci pracího cyklu se zase vypustí. Jenže se v průběhu netočí buben, a tudíž prádlo není vyprané. V tom případě bude poškozený motor, řemen anebo je chyba v systému spotřebiče. V tomto případě bude dobré zavolat opraváře, sami na to pravděpodobně stačit nebudete.
Co dělat, když je pračka příliš hlučná?
Nově koupená pračka je vždy tišší než po několika letech používání. Opotřebovávají se totiž ložiska a tlumiče. Pokud chcete hluk snížit, pak je musíte opravit nebo vyměnit.
Co dělat, když je voda v pračce studená?
Pokud zjistíte, že pračka pere pouze ve studené vodě, pak je zřejmě poškozené topné těleso, které má za úkol vodu ohřívat. Zjistíte to tak, že je pračka v průběhu pracího cyklu studená. Pak vám nezbyde nic jiného, než těleso sami opravit nebo zavolat do servisu.