Pokud máte v domácnosti čistě laděný interiér a máte pocit, že se vám tam běžný spotřebič prostě nehodí, nabízí se varianta vestavěných modelů. Kromě ledniček a myček se dají pořídit také vestavné pračky, kterým věnujeme tento text. Rozebereme si v něm specifika těchto vestavných spotřebičů, vysvětlíme, v čem se vlastně liší od klasických praček a doporučíme, čemu při jejich výběru věnovat pozornost. Poté si můžete pomocí našich štítků a filtrů zobrazit produkty, které budou odpovídat vašim potřebám a požadavkům.
Které pračky lze vestavět?
Vestavět lze pouze pračky s předním plněním. Do těch s vrchním plněním byste se totiž nedostali. Vestavné pračky nabízejí prakticky všichni známější výrobci, jako Elektrolux, Beko, Bosch, Whirpool a další.
Co se týče kapacity, obvykle se tyto modely prodávají s menší kapacitou bubnu. Vestavné pračky s kapacitou bubnu nad sedm kilogramů najdete zřídka.
V čem se liší vestavné pračky od těch klasických?
Vestavné pračky jsou konstrukčně určené k tomu, abyste k jejich přední straně mohli přidělat dvířka kuchyňské nebo koupelnové skříně a pračku tak ukryli. Musí jít tedy o modely s předním plněním. v ničem jiném se od běžných praček neliší.
Jaké jsou výhody vestavných praček?
Hlavní výhodou vestavných praček je to, že nemusíte řešit jejich design. Můžete je zabudovat do nábytku a nenaruší tak celkový vzhled vaší domácnosti. Varianta vestavné pračky je vhodná především v případě, že chcete spotřebič umístit do kuchyně.
Další výhodou je snížená hlučnost. Díky tomu, že má pračka okolo sebe nábytek a je krytá dvířky, není tolik slyšet.
Jaké jsou jejich nevýhody?
Pokud si koupíte vestavnou pračku, bude obtížnější ji namontovat tam, kam patří. Také následná manipulace s ní bude trochu obtížnější. To zejména v případě, že ji budete chtít vyčistit. Problém se může vyskytnout s větráním bubnu po praní. Ten se mnohem častěji nechává zavřený, aby mohla být uzavřena i dvířka krycí skříňky. Pračce tak chybí přívod čerstvého vzduchu a po čase může začít zapáchat.
Protože bude pračka umístěna uvnitř skříňky, bude se hůře ochlazovat. To by ve výjimečných případech mohlo vést až k přehřátí přístroje. Taková situace se ale stává zcela výjimečně.
Na co dát při výběru pozor?
Pokud si budete chtít pořídit vestavnou pračku, pak postupujte s výběrem stejně, jako při výběru volně stojících praček. Důraz byste měli dát na kapacitu bubnu, energetickou třídu, funkce, ovládání, spotřebu vody, programy po praní a odstřeďování.
Většina vestavných praček se vyrábí v podobně velkém provedení. Šířka bývá okolo 60 centimetrů, hloubka přibližně 54 centimetrů výška pak asi 82 centimetrů. Některé výrobky se ale mohou rozměry o něco lišit, takže se při výběru zaměřte také na parametry, aby se nestalo, že nebude spotřebič do vymezeného prostoru pasovat.
Naopak nemusíte hledět na design pračky. Díky tomu, že okolní skříň bude trochu tlumit hluk spotřebiče, nemusíte primárně řešit ani její hlučnost. Více informací o výběru pračky se dočtete na hlavní stránce našeho výběru.