Prodejci na trh uvádí pračky ve všech různých velikostech. V tomto článku se blíže podíváme na větší modely, které se hodí hlavně pro vícečlenné domácnosti. Na následujících řádcích vysvětlíme, jaká jsou specifika větších modelů, které parametry a funkce u nich můžete čekat, a v čem se liší od menších spotřebičů.
Pro koho jsou vhodné velké pračky?
Jako velké pračky označujeme takové modely, které mají kapacitu bubnu devět kilogramů a více. Jsou vhodné pro početné domácnosti, rodiny s dětmi nebo také třeba pro provozovatele menších penzionů. Ti potřebují často prát velké kusy prádla, například povlečení, prostěradla a osušky.
Pod označením velkých praček se skrývá opravdu velké rozpětí, některé mohou mít kapacitu bubnu devět kilogramů, jiné i několikanásobně více. Většina domácností si obvykle vystačí s pračkou velkou maximálně devět kilogramů. Pokud koupíte opravdu velký spotřebič, může se vám stávat, že jej budete často zapínat naplněný do půlky, čímž spotřebujete zbytečně hodně vody. Při určité hranici totiž spotřebu nedokáže snížit ani množstevní automatika. Také je dobré přemýšlet nad tím, kde budete prádlo sušit. Pokud bydlíte v bytě, kde můžete rozložit pouze jeden věšák, je potřeba prát takové množství prádla, které jste schopni na jednu várku pověsit. Naopak ti, kteří mají možnost sušit v sušárně, v sušičce nebo třeba na zahradě si mohou dovolit prát více prádla najednou a tím pádem jim bude vyhovovat i pračka s větší kapacitou bubnu.
Jaké jsou specifika velkých praček?
Velké pračky mají jednak větší kapacitu bubnu, ale obvykle jsou větší také rozměrově. S tím je třeba dopředu počítat, než nový spotřebič zakoupíte, raději přeměřte, jestli na něj máte vyhrazeno opravdu dost místa.
Většina velkých praček je s předním plněním. Horní plnění u větších modelů seženete jen výjimečně, stejně tak tomu bude s pračkami ve slim provedení. Větší kapacita s sebou nese i větší spotřebu vody. Proto, pokud se chcete chovat co nejvíce ekonomicky, spouštějte přístroj až ve chvíli, kdy je opravdu naplněný a ne poloprázdný. Myslete ale také na to, že buben je dobré plnit zhruba do osmdesáti procent, aby prádlo mělo dostatek prostoru.
Co se hlučnosti týče, jsou na tom velké pračky stejně jako ty menší. Pokud budete hledat co nejtišší spotřebič, pak seženete modely, které při praní vydávají pouhých padesát decibelů, u odstřeďování je to pak přibližně o deset decibelů více. Středně hlučné pračky jsou průměrně o deset decibelů hlučnější. Starší modely pak mohou dosahovat až sedmdesát decibelů při praní a při odstřeďování pak ještě o něco více.
Jaká je energetická náročnost velkých praček?
Velké pračky, stejně jako menší modely, mohou mít energetickou třídu A+++, A++ nebo A+. Pokud chcete koupit tu nejúspornější, pak volte variantu A+++, její pořizovací cena bude sice o malinko vyšší, ale spotřebuje méně energie, takže se vám počáteční investice na několik let vrátí.
Pokud vás zajímá, jaká je energetická spotřeba velkých praček, budete se muset podívat na energetické štítky jednotlivých modelů. Na štítcích najdete údaj o roční spotřebě elektřiny i vody. Sumy jsou počítané pro 220 pracích cyklů za rok, což odpovídá jedné várce prádla na téměř každý všední den.
Jaké mají velké pračky funkce?
Velké pračky se prodávají s různou úrovní výbavy. Najdete tu tedy spotřebiče, které mají pouze základní funkce, ale také modely oplývající modernímu funkcemi a různými programy. Lépe vybavené pračky jsou samozřejmě dražší, takže záleží jen na vás, co je pro vás důležité, a kolik jste do nového spotřebiče ochotni investovat.
Kolik stojí velké pračky?
Pořizovací cena velkých praček se pohybuje od osmi tisíc korun výše. Záleží na objemu, vybavenosti, energetické třídě i výrobci.