V roce 1949 započala masivní elektrifikace českého venkova. K tomuto účelu byla založena společnost Romo, která se věnovala montáži rozhlasů a veřejného osvětlení. O několik let později se však vrhla po hlavě do sféry domácích spotřebičů a tuzemský i zahraniční trh upoutala svou produktovou řadou vířivých praček. Již v roce 1957 úspěšně dokončila vývoj a výrobu první zcela automatické pračky pro domácnosti i průmyslové provozy.
Od 60. do 90. let podnik neustále rozšiřoval výrobu, přibyl výrobní závod v Ostravě a sortiment praček se ustavičně zkvalitňoval. Se změnou režimu v 90. letech došlo k výraznému rozšíření nabídky o další druhy domácích spotřebičů. Pračky tak doplnily třeba varné desky, myčky nebo sporáky.
Jaká je současnost praček Romo?
Poslední roky byly ve znamení neustále expanze značky a zdokonalování výrobních postupů. V roce 2017 byly do nabídky zařazeny chladicí vitríny, o rok později zase nová generace praček, lednic a sporáků technologicky zcela srovnatelných s většinou evropské produkce.
Značka dodnes vyrábí své pračky v továrně ve Fulneku. Ostatní produkty jsou montovány v licencovaných továrnách španělské firmy Fagor nacházejících se v Maroku či Číně.
Jaká specifika jsou typické pro pračky Romo?
Filozofie značky Romo stojí na výrobě cenově dostupných a spolehlivých spotřebičů. Přesně takové jsou i pračky pocházející z její dílny. Nádech futurismu, typický pro některé dražší výrobce, zde sice nenajdete, poctivost a zajímavý vzhled rozhodně.
Povětšinou na trhu naleznete předem plněné pračky, omezené zastoupení mají i modely plněné shora. Většina přístrojů se pyšní nejvyšším hodnocením energetické úspornosti A+++, během nákupu však buďte obezřetní. Zejména starší kousky bývají certifikovány pouze písmenem A. Kapacita je v rozmezí od 6 do 9 kilogramů.
Velkou pochvalu si zaslouží hlučnost při praní, která se pohybuje pod 59 dB. Odstřeďování je, jako již tradičně, zhruba o 15 decibelů hlučnější, i tak ale pračky nevybočují z kvalitního průměru. Totéž se bohužel nedá říct o slabší účinnosti odstřeďování, která se pohybuje od průměrného C po mírně nadprůměrné B. Pozor si dávejte zejména tehdy, chcete-li pračku používat v kombinaci se samostatnou sušičkou. Množství otáček standardně nepřesahuje 1 500 za minutu.
Výrobce osazuje své spotřebiče řadou užitečných vychytávek a technologií. U nejnovějších řad je samozřejmostí bezkartáčový motor. Programy zajišťují šetrné čištění většiny běžných látek a samozřejmostí jsou i speciálně navržené krátké cykly a programy pro alergiky. Díky funkci odloženého startu můžete začátek a konec praní určit plně podle svých vlastních potřeb.
Poměrně specifickou vlastností spotřebičů Romo je rozsáhlá autodiagnostika. Pračka vás pomocí široké škály chybových hlášení upozorní na problémy a umožní lépe plánovat opravy. Funkce AquaProtect zase automaticky uzavře přívod vody při zjištění problémů s přívodní hadicí. Díky automatické detekci množství a druhu prádla spotřebič sám vypočítá potřebný čas, vodu a energii.
Jaké jsou produktové řady praček Romo?
V současné době jsou v prodeji dvě základní produktové řady nesoucí označení WFR a RWF. Zatímco ta prvně jmenovaná se postupně vytrácí z pultů obchodů a je určena méně náročnějšími zákazníkům, ta druhá je vybavena širokou paletou technologií, což se samozřejmě projevuje na její ceně.
Pračky WFR standardně spadají do energetických tříd A či A+. Kromě odpovídajícího programového vybavení a nejrůznějších pojistek vás jistě upoutá speciální EKO systém. Ten zabraňuje úniku prášku odpadní hadicí, takže máte jistotu, že pračka využije maximum čisticího prostředku. Můžete tak snížit dávkování až o dvě třetiny. Nižší kapacita předurčuje pračky k použití v menších domácnostech.
Produktová řada RWF je navržena s ohledem na potřeby náročnějších zákazníků. Třída A+++ energetické náročnosti zajišťuje nízké náklady na provoz. Digitální dotykový panel podává detailní informace o všech dimenzích pracího cyklu a umožňuje plynou regulaci teploty po 10 °C. Za zmínku rozhodně stojí možnost odloženého času a funkce krátké/rychlé programy. Díky tomu ani ty nejnáročnější prací cykly netrvají déle než dvě hodiny. Samozřejmostí je přítomnost technologií, jimiž byla vybavena i předcházející řada.